--- Turistické informační centrum ---
Jasno 12 °C areál Marta II.
To nej z památek kolem Deštného

Masarykova chata

Masarykova chata bývá považována za jednu z nejkrásnějších turistických chat v České republice. Postavena byla ve 20. letech 20. století a její elegantní tvar citlivě doplňuje horské panorama. Díky své atraktivitě a poloze na hřebeni se zařadila k nejnavštěvovanějším místům Orlických hor.

Kostel sv. Matouše

Kostel svatého Matouše u Deštného je jen velmi prostým barokním kostelíkem, kterých jsou v okolí tucty. Čím nás však tak přitahuje? Svoji dominantní polohou na stráni nad Deštným je z dálky viditelný a naplňuje představu o harmonické krajině. Nádherné výhledy jsou i od samotného kostela. V minulých desetiletích kostel málem podlehl zkáze. I když má novou střechu a opravené věže, prázdný vnitřek poukazuje na jeho pohnutou nedávnou minulost.

Pohraniční opevnění

Nedaleké pevnostní systémy Hanička a Dobrošov vybudované ve 30. letech 20. století patří k největším turistickým lákadlům východních Čech. V lesích Orlických hor se ale nacházejí stovky dalších malých pevnůstek. Mnohé z nich se nacházejí podél turistických tras a často vás svedou k odbočení z cesty. V podzemí některých větších objektů dnes zimují početné kolonie netopýrů.

Skanzen Villa Nova

Středověký skanzen Villa Nova ve Velkém Uhřínově nedaleko Deštného není památkou v pravém slova smyslu, přesto jej každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků. Představuje středověkou vesničku, kde všechny stavby jsou replikami skutečných archeologických nálezů a jsou postavené dobovými nástroji a postupy. Skanzen není jen turistickou atrakcí, ale i střediskem experimentální archeologie.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Neratovský kostel v malé horské vesničce každého upoutá svou až nepatřičnou mohutností. V minulosti byl naplňován stovkami poutníků, kteří sem přicházeli za zde zvyvěrajícím zázračným pramenem. Kostel může svědčit o pohnutém osudu pohraničí během 20. století. Na konci 2. světové války vyhořel a v 70. letech bylo rozhodnuto o jeho demolici, které jen náhodou unikl. Na počátku 90. let byl kostel doslova vyhrabán ze sutin a je postupně opravován. Zajímavostí je nově instalovaná prosklená střecha.


Provozní doba od 2. 9. 2019
PO zavřeno
ÚT 1000 - 1500
ST 900 - 1400
ČT 1000 - 1500
PÁ, SO 900 - 1500
NE 900 - 1400
Kontakty
telefon: +420 492 601 601
e-mail: info[zavinac]destne.info
Adresa
Turistické informační centrum
č.p. 164
517 91 Deštné v Orlických horách
Přihlášení
TIC Certifikat 2017
© SPORT PROFI spol. s r. o. 2012